Piemenukų žaidimai

Lapkričio viduryje minima švento Martyno dieną. Tai puiki galimybė judrių veiklų metu nusikelti į lietuvių senolių kasdienybę. Trumpam tapti piemenukais, kurie laukuose kartu su kerdžiumi, ganė gyvulėlius ir žaidė įvairius žaidimus, kad dienelė neprailgtų ir kojytės nesušaltų. Vaikai susipažinę su senovės papročiais ir darbais smagiai žaidė piemenėlių žaidimus tokius kaip „Vilkas ir arkliai“, „Druskos svėrimas“, „Avinėlių grumtynės“, „Pereik tiltelį“, „Ripka kitaip“. Kūrė linksmas estafetes: „Joja joja piemenukai“,  „Įmesk į krepšį“, „Tuk tuk plaktuku“, „Pagirdyk gyvulėlius“. Po žaidimų ir šėlionių suko medinį „vilkelį“,  „vienaratį“, „skraidė“ su plunksnelėmis.

Puoselėjant senolių tradicijas, judriose veiklose piemenukų žaidimams buvo naudojamos  netradicines priemones sukurtos iš įvairios gamtinės medžiagos: mediniai vilkeliai, kojūkai, hanteliai, ripkos, kopetėlės, naščiai, plaktukai, lazdelės, kaštonų karoliai, lininiai kamuoliai… Paprastas rankų darbo žaislas padeda vaikams geriau pažinti tradicijas ir suvokti, kad jis gali būti mielesnis už masinės gamybos, parduotuvėje pirktą plastmasinį žaislą.  Mažieji piemenukai ne tik sportavo ir šėliojo, bet, džiaugsmingai bendravo ir bendradarbiavo, kūrė naujus žaidimus.

Lietuvių liaudies žaidimai turi slaptą jėgą. Jie padeda kaupti patirtį, lavina atmintį, vaizduotę, ugdo valią, moko bendrauti, laikytis taisyklių, įveikti įvairias netikėtas kliūtis. Lietuvių liaudies žaidimų, gamtos ir kūno kultūros sąsaja organizuojant ugdomąjį procesą, suteikia neribotas galimybes visapusiškam vaiko ugdymui. Mokytoja Stanislava Pundziuvienė

BeFunky-collage (1) BeFunky-collage (2) BeFunky-collage